Poznań. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Nauka przedmiotów ścisłych w praktyce! - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Czwartek, 18 kwietnia 2019
Wybierz miasto na mapie
Nauka przedmiotów ścisłych w praktyce!
Data dodania: 2016-02-23 10:50:43
Nauka przedmiotów ścisłych w praktyce!
Nauka przedmiotów ścisłych w praktyce! Nauka przedmiotów ścisłych w praktyce!
Źródło zdjęcia: Preply
Bez względu na to czy jesteśmy umysłami ścisłymi czy też nie, każdy z nas kiedyś przeszedł przez sito edukacji powszechnej, w której nie brakuje przedmiotów ścisłych. Ich poznanie to nie fanaberia i zemsta belfrów. Nauka matematyki, fizyki jest nam niezbędna w życiu codziennym, jednak poprzez ułomność systemu edukacji i modelu szkoły publicznej wielu z nas wcale nie widzi zastosowania poznanych praw i definicji matematycznych w otaczającym nas świecie. Tymczasem łatwo zauważyć, iż na każdym kroku korzystamy z matematyki i fizyki, tak w rolnictwie, jak i w ekonomii, budownictwie, a przede wszystkim w życiu codziennym, czy to gotując obiad, czy robiąc zakupy. Warto być świadomym mechanizmów zachodzących w otoczeniu, temu właśnie służy poznanie przedmiotów ścisłych. Dzięki rozwijaniu zdolności matematycznych stajemy się bardziej kreatywni, jesteśmy w stanie myśleć o przyczynach i skutkach swoich działań, wnioskować i przewidywać, a to niezbędne jest przy podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji. Tym samym nauka przedmiotów ścisłych okazuje się bardzo pożyteczna i potrzebna. Warto zatem uczyć się tychże przedmiotów w praktyce, na przykładach realnego zastosowania, nie tylko wypełniając testy i ćwiczenia jakie serwuje się nam w szkołach. Niestety szkolne lekcje rzadko są wystarczające na zainteresowanie ucznia matematyką, fizyką czy chemią. Często lekcje są niezrozumiałe dla wielu uczniów, przez co nawarstwiają się problemy i braki. Rzadko uczniowie szkół nie muszą poświęcać czasu na naukę poza lekcjami szkolnymi. Niespełna godzinne zajęcia to niewiele czasu na przekazanie często bardzo rozległej wiedzy. Uzupełnienie wiedzy szkolnej to podstawa, warto wiedzieć jak można wspomóc się w edukacji bez wysiłku, trudu i stresu.

Nauka matematyki, czy fizyki kojarzy się nam przede wszystkim z regułkami, definicjami i dużą ilością teorii. W praktyce okazuje się, ze teoria to tylko wycinek z nauki, bowiem teorię trzeba umieć zastosować w praktyce, temu właśnie sprzyjają ćwiczenia. Im więcej przykładów i wykonanych ćwiczeń, tym łatwiej jest przyswoić i zrozumieć z czego wynika rozwiązanie danego zadania. Nie warto uczyć się rozwiązań na pamięć ani też zakuwać definicji niczym wiersza. W przypadku fizyki rozmaite doświadczenia pozwalają zrozumieć sens danego prawa, pojęcia, podobnie jest z chemią, chociaż w tym wypadku doświadczenia laboratoryjne bywają niezmiernie skomplikowane a i niebezpieczne.
. Aby odnosić sukcesy w  nauce przedmiotów ścisłych warto wiedzieć jak się uczyć skutecznie. Każdy z nas ma inne predyspozycje do nauki, każdy uczy się inaczej i preferuje inne metody nauczania. Warto jest rozpoznać swoje skłonności, zidentyfikować trudności i mocne trony, dzięki czemu będziemy mogli zorganizować naukę tak, aby była jak najbardziej efektywna. Bolączką edukacji powszechnej jest uniwersalizm i ujednolicenie uczniów, tymczasem nauka może być przyjemna i skuteczna tylko dzięki indywidualizacji. Dopasowując sposoby nauki jak również warunki, w tym porę dnia,, miejsce nauki do osobistych preferencji zyskujemy na czasie i komforcie nauki. Nie wszystkich jednak stać na naukę indywidualną z korepetytorem, guwernantka itp - podaje Preply, korepetycje z fizyki w Poznaniu. Rozwiązaniem jest sięgniecie samodzielne po wiedzę. Szukając informacji, zdobywając wiedzę praktyczną metoda prób i błędów uczymy się najlepiej i najszybciej. Niestety samodzielna nauka wymaga zaangażowania i motywacji, których wielu z nas brakuje, zwłaszcza kiedy nauka nie przynosi sukcesów i nie widać jest postępów.

Wsparciem w samodzielnej nauce są korepetycje

Wystarczy od czasu do czasu spotkanie z korepetytorem, który wytłumaczy to z czym mamy problem, uzupełni wiedzę, sprawdzi ją i zweryfikuje postęp jak i poprawi naszą samoocenę. Spotkania takie mają świetny efekt wzmacniający motywacje jak i budujący autorytet nauczyciela. Jeśli przekonałeś się już nie jeden raz, ze nie nadajesz się do nauki we własnym zakresie warto jest skorzystać z korepetycji systematycznie, na tyle często na ile jest ci to potrzebne. Przedmioty ścisłe wymagają systematyczności i dostatecznego utrwalenia. Aby mieć co utrwalać poprzez ćwiczenia konieczne jest zrozumienie zagadnienia. Do tego niezbędny jest podręcznik lub jego substytutu, ale również przykłady. Na tym etapie mogą się pojawić problemy jeśli uczymy się chaotycznie, bez planu i harmonogramu nauki. Nauki ścisłe wymagają uporządkowania bowiem wiele zagadnień trudniejszych wynika z tych bardziej podstawowych, brak opanowania podstaw nie pozwala przejść dalej. Jeżeli nie czujesz się na siłach zapanować nad tym kiedy, czego i jak długo się uczyć powinieneś sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Jednym z rozwiązań jest nauka na kursach grupowych. Grupa rówieśników, osób skupionych na tym samym temacie pozwala na zdrowe współzawodnictwo i wzajemną motywację, jednak ma też szereg minusów jak zawrotne nie rzadko tempo przerabiania materiału, brak czasu na powtórki czy też dodatkowe zadania dla osób z trudnościami w nauce. Pod tym kątem nauka indywidualna jest o wiele lepsza.
Przedmiotów ścisłych nie da się inaczej nauczyć niżeli poprzez rozwiązywanie zadań, dotyczy to zarówno matematyki jak i fizyki, chemii a także biologii. Ilość zadań winna być odpowiednio duża, by wiedzę teoretyczną należycie utrwalić, by jej nie zapomnieć przy okazji pierwszej lepszej okazji, ale by móc ją wykorzystywać na dalszym etapie edukacji.

W praktyce przedmiotów ścisłych możemy uczyć się na wiele sposobów tak poprzez pracę z nauczycielem, z podręcznikiem, jak i samodzielnie korzystając z rozmaitych pomocy dydaktycznych. Wśród popularnych pomocy edukacyjnych należą zestawy ćwiczeń do pobrania online, kursy zdalne jak również aplikacje webowe. Różnorodność pomocy pozwala dopasować narzędzia nauki do osobistych potrzeb. Jak dowodzi praktyka można uczyć się również w postaci niezwykle rozrywkowej jak poprzez filmy, czy wyzwania rzucane przez znajomych wirtualnych na grupach tematycznych i forach internetowych. Mimo nauki w sieci, z pozoru w osamotnieniu można korzystać również z grupowej nauki, wzajemnej inspiracji i doświadczenia jakie oferują uczestnicy grup w portalach społecznościowych. Dzięki internetowi można uczyć się efektywniej korzystają z polecanych metod i pomocy, często bardzo kreatywnych, nietypowych ale trafiających do uczniów. Aby dopasować do siebie metody nauki warto próbować. Jeśli zauważamy że taki sposób pozyskiwania wiedzy nam odpowiada warto włączyć go w unikalną kompilację. Nie trzeba być geniuszem by poradzić sobie bez problemu z matematyką, fizyką w pełni samodzielnie. Niemniej należy liczyć się z wyzwaniem i koniecznością poświecenia czasu systematycznie. Pomóc w tym może pozytywne nastawienie do nauki, wiara we własne możliwości, bez których to nie bylibyśmy w stanie osiągnąć żadnego sukcesu. Mało systematycznym osobom poleca się ułożenie planu w czasie, by móc monitorować postępy ale i to co już przerobili i ile jeszcze zagadnień przed nimi. Wszelkie porażki w nauce winny być powodem do wzmożenia pracy, nic nie dzieje się bez przyczyny, porażka może nas wzmocnić i skłonić do gruntownej analizy.

Autor: Preply Polska, 2016, platforma pomocna w nauce przedmiotów ścisłych
Tagi: nauka przedmiotów ścisłych, Poznań, korepetycje, Preply
Najczęściej czytane
go to top